II Ogólnopolska Konferencja

DZIKIE ZWIERZĘTA WŚRÓD NAS

O KONFERENCJI

Już po raz drugi w jednej sali spotkają się wybitni naukowcy, pasjonaci, działacze społeczni, wielbiciele zwierząt, autorzy książek, prawnicy, weganie, a także pionierzy koncepcji zoopolis.

Podczas dwóch dni wykładów i spotkań poruszonych zostanie wiele ciekawych, ale także kontrowersyjnych tematów. Mamy nadzieję, że spędzicie ten czas bardzo owocnie, nawiążecie nowe kontakty, znajomości, a przekazana rzetelnie wiedza posłuży do lepszego zrozumienia zwierzęcego świata i efektywniejszego działania na rzecz dobrostanu zwierząt.

KTO POWINIEN WZIĄĆ UDZIAŁ?

  • osoby zainteresowane tematyką dzikich zwierząt lub zwierząt ogólnie,
  • osoby pracujące na co dzień ze zwierzętami,
  • osoby zainteresowane tematyką psychologii zwierząt,
  • studenci, którzy chcą uzyskać dostęp do wiedzy z zakresu dobrostanu zwierząt nieudomowionych, poznać cenionych i znanych ekspertów oraz zawrzeć znajomości w środowisku naukowym,
  • aktywiści, osoby zaangażowane w pomoc lub pracujące w fundacjach, stowarzyszeniach, organizacjach działających na rzecz zwierząt w Polsce,
  • wolontariusze wspierający ośrodki rehabilitacji zwierząt,
  • studenci i absolwenci studiów o tematyce leśnej, psychologicznej, zwierzęcej, biologicznej,
  • wszyscy, którym na sercu leży dobrostan zwierząt w Polsce.

PROGRAM KONFERENCJI

Dzień I
Dzień II

9:00 – 15:00

Rejestracja uczestników


09:30

Otwarcie konferencji i przywitanie gości


09:40 – 10:10

prof. Wojciech Pisula – wykład inauguracyjny „Sztywność wzorców zachowań.”


10:10 – 10:55

Darek Gzyra  – „Zwierzęcy suwereni w erze antropocenu.”


10:55 – 11:40

prof. UAM, dr hab. Hanna Mamzer – „Czy przyroda jest groźna? Medialne generowanie eko-lęków.”


11:40 – 12:00

Dyskusja, odpowiedzi na pytania


12:00 – 12:15

Przerwa kawowa


12:15 – 13:00

dr Sabina Pierużek-Nowak – „Wilki w Polsce – co im zagraża i jak im pomagać?”


13:00 – 13:45

dr Robert Mysłajek – „Rysie – jak chronić duże dzikie koty w Polsce?”


13:45 – 14:30

dr Ewa Zgrabczyńska – „Przemyt zwierząt egzotycznych w Polsce – przepisy, interwencje, skala problemu.”


14:30 – 14:50

Dyskusja, odpowiedzi na pytania


14:50 – 15:40

Przerwa


15:40 – 17:10

Maciej Bielak „Animalus” – „5 wolności a gatunki nieudomowione – o problemach z oceną dobrostanu w kontekście mody na zwierzęta egzotyczne.”


17:10 – 18:10

tech. wet. Joanna Karocka – „Problem dobrostanu papug w niewoli.”


18:10 – 18:30

Dyskusja, odpowiedzi na pytania


18:30

Zakończenie I dnia konferencji

9:00 – 15:00

Rejestracja uczestników


09:30

Otwarcie II dnia konferencji i przywitanie gości


09:40 – 10:25

sierż. sztab. Agnieszka Jóźwiak – „Wielkopolska Policja na rzecz zwierząt. Program ANIMAL RESCUE.”


10:25 – 11:10

Bartłomiej Gorzkowski – „Ciemna strona terrarystyki”


11:10 – 11:55

Dawid Fabjański – „Interwencyjna pomoc dla dzikich zwierząt. Problemy, prawo, współpraca służb i administracji publicznej.”


11:55 – 12:15

Dyskusja, odpowiedzi na pytania


12:15 – 12:35

Przerwa kawowa


12:35 – 13:20

Agnieszka Gruszczyńska – „Miejskie ogrody zoologiczne w Polsce w świetle międzynarodowych, unijnych i krajowych regulacji prawnych.”


13:20 – 14:05

prof. Andrzej Elżanowski – „Co wiemy o doznaniach ryb”


14:05 – 14:25

Dyskusja, odpowiedzi na pytania


14:25 – 15:15

Przerwa


15:15 – 16:00

lek. wet. Dorota Sumińska – „Dziki nie znaczy zły, egzotyczny nie znaczy sztuczny”


16:00 – 17:00

Marcin Kostrzyński – „Etycznie z kamerą wśród zwierząt – pokaz najnowszych filmów polskiej przyrody.”


17:00 – 17:20

Dyskusja, odpowiedzi na pytania


17:20

Zakończenie konferencji

PRELEGENCI

prof. Wojciech Pisula

Profesor nauk humanistycznych, psycholog. Kierownik Pracowni Psychologii Porównawczej i Ewolucyjnej Instytutu Psychologii PAN

Prezes interdyscyplinarnego Centrum Badań Zachowania się zwierząt i ludzi. Członek Sigma Xi, The Scientific Research Society, Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach przy MNiSW. Autor wielu publikacji naukowych, w tym „Psychologii Porównawczej” oraz  „Psychologii zachowań eksploracyjnych zwierząt”.  W swojej pracy naukowej podejmuje trudne tematy związane z psychologią porównawczą, poszukiwaniem doznań, zachowaniami eksploracyjnymi zwierząt, reakcją na nowość oraz adaptacją do zmian.

prof. Andrzej Elżanowski

Zoolog i bioetyk, od niedawna związany z Wydziałem Artes Liberales UW. Autor ponad stu prac naukowych, w tym wielu szeroko cytowanych (h-indeks 22).

Zoolog i bioetyk, wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, Członek ZG Polskiego Towarzystwa Etycznego. Były stypendysta Smithsonian Institution i US National Research Council. Autor ponad stu prac naukowych, od lat działa na polu humanitarnej ochrony zwierząt, zwłaszcza doświadczalnych. Od 1983 wegetarianin, od 2013 weganin.

Maciej Bielak

Działacz na rzecz zwierząt

Praktyk i teoretyk w dziedzinie zachowań ssaków gatunków nieudomowionych, behawiorysta-samouk, autor bloga popularno-naukowego „Animalus”, współpracuje z fundacją „Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!”.

dr Robert Mysłajek

Jego zainteresowania naukowe i zawodowe obejmują głównie ekologię, genetykę i problemy ochrony ssaków

Ukończył leśnictwo w Akademii Rolniczej w Krakowie oraz studia podyplomowe z biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat z biologii obronił w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Pracuje w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii UW, gdzie kieruje Grupą Genetyki Konserwatorskiej. Wiceprezes i inicjator powstania Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Członek Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Agnieszka Gruszczyńska

Prawniczka, działaczka na rzecz zwierząt, sekretarz stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt

Prawniczka, organizatorka kilku konferencji na temat sytuacji prawnej zwierzęcia. Doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS, współredaktorka książki: „Dobrostan zwierząt w ogrodach zoologicznych a standardy prawne UE”.

Sekretarz stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt oraz Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt „Coexistence”, bierze udział w szeregu działań na rzecz różnych grup zwierząt – dzikich utrzymywanych przez człowieka, gospodarskich i domowych.

Dariusz Gzyra

Doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, autor monografii „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”

Doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura. Jeden z redaktorów  czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor monografii „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018).

lek. wet. Dorota Sumińska

Weterynarz, autorka szeregu książek na temat zwierząt, prowadząca programy telewizyjne i radiowe o zwierzęcej tematyce.

Z zawodu jest lekarzem weterynarzem, opublikowała wiele książek bardzo różnej kategorii – poradniki, biografie, powieści i książki podróżnicze dla dorosłych i dla dzieci. Pisze też do prasy. Prowadziła programy telewizyjne (Zwierzowiec w TVP1 i część o zwierzętach w Między kuchnią a salonem w TVN) i radiowe (Zwierzenia na cztery łapy w I Programie Polskiego Radia oraz prowadzi Wierzę w zwierzę na antenie Tok FM) na ten temat. Kontynuuje prywatną praktykę lekarsko-weterynaryjną w swoim gabinecie na warszawskich Bielanach.

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak

Badaczka ekologii, behawioru i genetyki wilka, uznana działaczka na rzecz ochrony dużych drapieżników

Jej zainteresowania skupiają się na ekologii, behawiorze i genetyce wilka i ochronie dużych drapieżników. Dzięki koordynowanej przez nią w latach 90’ kampanii, objęto ochroną gatunkową wilka i rysia. Inicjatorka Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i jego prezes. Członkini Large Carnivore Initiative for Europe IUCN i Infra Eco Network Europe. W latach 2009-2016 członkini Państwowej Rady Ochrony Przyrody, w 2014-2016 przewodnicząca Komisji ds. Zwierząt. Autorka artykułów naukowych, książek i wydawnictw o ssakach drapieżnych. 

prof UAM, dr Hanna Mamzer

Profesor UAM, doktor habilitowany w Zakładzie Socjologii Kultury i Cywilizacji Współczesnej, psycholog i socjolog

Jest biegłym sądowym w dziedzinie: etologia psa, dobrostan psów i relacje człowieka z psem. Członkini PTE oraz Lokalnej Komisji Etycznej ds. Eksperymentów na Zwierzętach. Stypendystka Fundacji Fulbrighta, Central European University, British Council, Fundacji im. Stefana Batorego, laureatka akcji stypendialnej Polityki. Prowadzi szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową- wykłada w Polsce i za granicą.

dr Ewa Zgrabczyńska

Absolwentka Wydziału Biologii UAM, pracowała jako adiunkt w Zakładzie Zoologii Systematycznej Instytutu Ochrony Środowiska.

Zajmowała się tam ekologią behawioralną, ochroną zwierząt oraz biologią zoo; stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, pierwszy prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Stypendystów Zagranicznych FNP, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych. Przeciwniczka ferm futrzarskich i polowań oraz widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt. Misja: zmiana statusu ogrodów zoologicznych- ze zwierzyńców na miejsca ochrony zwierząt, projektów ex situ i in situ oraz azylu dla skrzywdzonych zwierząt egzotycznych.

tech. wet. Joanna Karocka

Technik weterynarii, miłośniczka papug, autorka książki i wielu publikacji na temat papug

Prowadziła wykłady na seminariach hodowców ptaków, szkolenia na temat dobrostanu papug, publiczne prelekcje o papugach, a także lekcje dla uczniów techników weterynaryjnych oraz wykłady dla studentów weterynarii na temat chorób papug. Przez 14 lat prowadziła największe w Polsce forum dyskusyjne poświęcone papugom; od 18 lat prowadzi serwis internetowy Papuzie Centrum Informacyjne. Od jakiegoś czasu interesuje się problemem dobrostanu papug głównie w związku z powstającymi papugarniami.

sierż. sztab. Agnieszka Jóźwiak

Ratownik weterynaryjny, instruktor ratownictwa weterynaryjnego, członek komisji egzaminacyjnej na kursach ratownictwa weterynaryjnego.

Funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, gdzie odpowiada za realizację dwóch autorskich programów szkoleniowych. „K9-RESCUE” – pierwsza pomoc przedweterynaryjna dla Policjantów – przewodników psów służbowych. „ANIMAL RESCUE” obejmuje pierwszą pomoc zwierzętom domowym i dzikim oraz zagadnienia prawa i humanitarnej ochrony zwierząt. W przedmiotowym zakresie szkoli również inne służby mundurowe. Jako wolontariusz naucza w fundacjach i schroniskach, bierze udział w wydarzeniach pro-animal.

Dawid Fabjański

Prawnik, wieloletni obrońca praw zwierząt, Prezes Zarządu Fundacji Animal Rescue Polska oraz Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt

Jako społecznik od roku 2009 aktywnie walczy o prawa zwierząt. Wrażliwy na krzywdę ludzi i zwierząt społecznik, działający w obronie tych, którzy sami obronić się nie mogą. Zdobyte doświadczenie zawodowe i prywatne wykorzystuje w walce z niesprawiedliwością oraz przemocą. Jako prawnik doprowadził do skazania za wykroczenia i przestępstwa wobec zwierząt i ludzi kilkudziesięciu oprawców. Jest założycielem Fundacji Animal Rescue Polska oraz twórcą pierwszej 24-godzinnej jednostki Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt.

Bartłomiej Gorzkowski

Terrarysta z trzydziestoletnim stażem. Od osiemnastu lat, we współpracy ze służbami mundurowymi, odławia i zabezpiecza zwierzęta egzotyczne oraz niebezpieczne

Pomysłodawca, współtwórca i kierownik Lubelskiego Egzotarium – pierwszej w kraju (działa od 2008 roku) placówki łączącej funkcję schroniska dla zwierząt egzotycznych, centrum rehabilitacji gadów i płazów oraz ośrodka edukacyjnego. Prezes Fundacji Epicrates – organizacji non profit niosącej pomoc pokrzywdzonym
zwierzętom na terenie całego kraju, propagującej zasady odpowiedzialnej terrarystyki i podejmującej walkę z problemem inwazyjnych gatunków żółwi. Autor wielu artykułów poświęconych gadom, płazom i pajęczakom.

Marcin Kostrzyński

Leśnik, filmowiec, obserwator dzikiego życia, obrońca praw zwierząt. Jest przyrodnikiem od urodzenia. Każdą wolną chwilę spędza w terenie.

Zawsze marzył o robieniu filmów przyrodniczych. Chciał przedstawić w nich świat dzikiej przyrody taki, jak go sam postrzega – gdzie zwierzęta mają duszę i wrażliwość nie mniejszą niż nasza. Prowadzi swój kanał na YouTube pt. „Marcin z lasu”, na którym zamieszcza filmy dla dzieci pt. „Przyrodyjki, czyli o zwierzętach historyjka”, dla dorosłych są cykle „Za kamerą” i „Ekoblabla”. Laureat nagrody ,,Popularyzator nauki” za cykl programów ,,Dzika Polska” od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Data konferencji: 24-25.11.2018r.

Godziny konferencji: 9:30-18:30

Miejsce: Hotel Felix, ul. Omulewska 24, Warszawa (sala konferencyjna BRUKSELA, I piętro)

Maksymalna liczba uczestników: 100

KOSZTY

Cena: 479,00 zł/os. (do 05.11.2018 do 23.11.2018).

W cenie: udział we wszystkich wykładach, przerwy kawowe z poczęstunkiem wegańskim, materiały konferencyjne, certyfikat uczestnictwa w konferencji, symboliczny upominek od organizatorów.

Dane do przelewu:
Fundacja ANIWEL

Dekarska 22, 02-413 Warszawa

58 1240 2887 1111 0010 8243 3942
tytuł przelewu: „Dzikie zwierzęta wśród nas”

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ

Przesłanie formularza oznacza zgodę na przetwarzanie przez Administratora Danych: Fundację ANIWEL (ul. Dekarska 22, 02-413 Warszawa; mail: kontakt@aniwel.pl) Twoich danych osobowych dla celów kontaktowych oraz obsługi Konferencji. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do rejestracji. Przysługuje Ci prawo do dostępu do Twoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania ich przetwarzania.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest koszt udziału w konferencji?

Cena uczestnictwa wynosi (za 2 dni konferencji):
299,00 zł/os. – termin rejestracji i wpłaty do 21.10.2018
389,00 zł/os. – termin rejestracji i wpłaty od 22.10.2018 do 4.11.2018
479,00 zł/os. – termin rejestracji i wpłaty od 5.11.2018 do 23.11.2018

Czy istnieje możliwość wykupienia uczestnictwa tylko za 1 dzień?

Tak, istnieje taka możliwość. Prosimy w tej sprawie o kontakt na adres: dzikie@aniwel.pl.

Jakie zniżki przeznaczone są dla uczestników?

Istnieje możliwość otrzymania zniżki na zapisy grupowe, powyżej 3 uczestników. W takim przypadku prosimy o kontakt na adres: dzikie@aniwel.pl.

Co obejmuje cena uczestnictwa w konferencji?

Cena obejmuje udział we wszystkich wykładach, 3 przerwy kawowe z poczęstunkiem wegańskim, materiały konferencyjne, certyfikat uczestnictwa w konferencji, pamiątkowy upominek od organizatorów. Cena nie obejmuje obiadu, noclegu i parkingu.

Czy wystawiane są faktury za uczestnictwo?

Fundacja nie jest płatnikiem VAT. Na życzenie wystawiamy rachunki. Każda osoba/firma, która wyrazi chęć otrzymania rachunku dostanie ją pocztą elektroniczną lub pocztą tradycyjną najpóźniej 14 dni po terminie konferencji.

Co zrobić w sytuacji gdy z przyczyn losowych nie mogę wziąć udziału w konferencji?

W tej sytuacji przysługuje możliwość zmiany uczestnika. Poinformuj nas o tym pisemnie na adres: dzikie@aniwel.pl podając dane umożliwiające identyfikację uczestnika oraz dane nowego uczestnika. Zmiany uczestnika można dokonać najpóźniej na 5 dni przed konferencją.

Do kiedy można zapisywać się na konferencję?

Udział w konferencji można zgłaszać do 23 listopada 2018 r.

W jaki sposób zostanę powiadomiony o tym, że formularz zgłoszeniowy został dostarczony do organizatora konferencji?

W ciągu 3 dni roboczych od dostarczenia Organizatorowi formularza zgłoszenia, Zamawiający otrzyma potwierdzenie wpisania na listę uczestników konferencji drogą mailową. W przypadku braku odpowiedzi uczestnik proszony jest o kontakt z organizatorem pod numerem 533 533 670 lub mailowo dzikie@aniwel.pl.

W jakim terminie otrzymam szczegółowe informacje dot. konferencji?

Szczegółowe informacje zostaną wysłane najpóźniej w terminie 3 dni przed konferencją, dodatkowo na stronie internetowej dedykowanej naszej konferencji http://dzikie-zwierzeta.aniwel.pl/ znajdą Państwo wszystkie istotne informacje.

Co się stanie jeśli nie zapłacę przed konferencją – czy to oznacza rezygnację z udziału?

Nieuregulowanie płatności przed terminem konferencji nie jest równoznaczne z rezygnacją z uczestnictwa w konferencji. Jeśli uczestnik nie może wziąć udziału w konferencji, musi złożyć pisemną rezygnację na adres: dzikie@aniwel.pl.

Zgłosiłem udział w konferencji, jednak z nieprzewidzianych powodów nie mogę brać w niej udziału. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Jeżeli uczestnik złoży pisemną rezygnację do 11 listopada 2018 r. nie zostanie obciążony żadnymi kosztami.
Jeżeli uczestnik złoży pisemną rezygnację po 11 listopada 2018 r., a przed 18 listopada 2018 r. zostanie obciążony tylko kosztami administracyjnymi w wysokości 100 zł/os.
Osoby, które nie odwołają pisemnie swojego udziału do 18 listopada 2018 r., a nie wezmą udziału w konferencji, zostaną obciążone pełnymi kosztami uczestnictwa na podstawie wystawionego im rachunku.

Gdzie i kiedy odbywa się konferencja?

Konferencja odbędzie się 24-25 listopada 2018 roku w Warszawie. A dokładnie w Hotelu Felix, ul. Omulewska 24. Zapraszamy do sali BRUKSELA na I piętrze.

W jakich godzinach trwać będzie konferencja?

Konferencja odbędzie się w godzinach:
– 9:30-18:45 pierwszego dnia oraz
– 9:30-16:30 drugiego dnia.

Czy w okolicy Hotelu lub na jego terenie będzie można zaparkować?

Na ulicy Omulewskiej jest kilkadziesiąt miejsc do parkowania. Jest możliwość zaparkowania również na terenie Hotelu – cena parkingu to 10zł za dzień.

Czy podczas konferencji będzie jakiś poczęstunek dla wegetarian bądź wegan?

Tak, całość poczęstunku serwowanych na przerwach kawowych będzie wegańska. Na terenie Hotelu znajduje się także restauracja NOVA, która w ofercie posiada dania wegetariańskie. Podczas długiej przerwy można zamówić sobie tam obiad.

SPONSORZY I PARTNERZY

Śledź aktualne informacje o Konferencji

Fundacja ANIWEL to inicjatywa absolwentek Studium Psychologii Zwierząt w ramach Interdyscyplinarnego Studium Zachowania Ludzi i Zwierząt. Cel, jaki przyświeca założycielkom to poprawa dobrostanu zwierząt, które towarzyszą nam w domach lub w ich pobliżu poprzez szeroko pojętą edukację na ich temat, propagowanie właściwych wobec nich postaw, a także popularyzację wiedzy o nich. 

Zapraszamy do śledzenia aktualnych informacji o działaniach Fundacji na stronie ANIWEL lub na Facebooku